Ekonomi

BIST 30 endeksi kontratı VİOP’ta yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Aralık dönemi BIST 30 endeksini baz alan kontrat güne yüzde 0,5 artışla 8.498,25 puandan başladı.

Aralık vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,5 üzerinde 8.498,25 seviyesinde işlem gördü.

Dün alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışının yüzde 1,9 üzerinde 8.459,50 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında yükselişini sürdürerek 8.493,50 puana ulaştı.

Analistler, ABD’de enflasyonun beklenenden fazla yavaşlamasının ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarında sona yaklaştığını gösteren fiyatlamalarla birlikte küresel borsalarda olumlu bir seyir gözlemlendiğini söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed’in Aralık toplantısında faiz oranlarını sabit bırakacağının kesin olduğunu belirten analistler, bankanın gelecek yıl Haziran ayından itibaren faiz indirimine başlayacağı yönündeki varsayımların güçlendiğini belirtti.

Öte yandan Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) dün 364,45 baz puana düşerek Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Analistler bugün ülkede bütçe istikrarı, İngiltere’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve ABD’de ÜFE, yurt dışında perakende satışlar ve New York Fed imalat sanayi endeksi verilerini bekliyor. Ayrıca İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının yatırımcıların odağında olmayı sürdürdüğünü belirterek, teknik olarak endeks kontratında 8.600 ve 8.700 puanların direnç, 8.440 ve 8.350 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

haber-kosk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu