Teknoloji

Chery OMODA 5’in Euro NCAP Sonuçları Açıklandı [Video]

Çin otomobil devi Chery geçtiğimiz aylarda uzun bir aradan sonra 3 farklı araçla ülkemize döneceğini duyurmuştu. Bu modellerden biri de çağdaş tasarımı ile dikkat çekiyor. OMODA 5 öyleydi. Firmanın kasım ayında tanıttığı otomobilin yakında Türkiye’de de lanse edileceği açıklandı.

Ülkemizde de merakla beklenen crossover tipi araç, içerisinde birçok beğenilen yüksek teknoloji özelliği barındırıyordu. Öte yandan aracın güvenlik açısından nasıl olacağı da merak konusu oldu. Şimdi bu bahiste değerli bir gelişme yaşandı ve otomobilin Euro NCAP (Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı)Çarpışma testlerinin sonuçları belli oldu.

OMODA 5, Euro NCAP testlerinde 5 yıldız aldı

Euro NCAP, OMODA 5 dahil olmak üzere 2022 için mevcut test sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar, otomobilin tasarım kadar güvenlik açısından da oldukça iyi olduğunu gösterdi. Araç; Yetişkin yolcularda %87, çocuk yolcularda %87, yayalarda %68 ve güvenlik asistanlarında %88 puan alan Euro NCAP’ten en yüksek not 5 yıldız.kapmayı başardı.

Programda ayrıca OMODA 5’in çarpışma ve güvenlik testleri de paylaşıldı. Görüntülerde otomobilin farklı açılardan iyi performans gösterdiği görüldü.

Motor1’e göre otomobil, tasarım aşamasından itibaren tüm dünyadaki kullanıcıların ihtiyaçları dikkate alınarak geliştirildi. Farklı ortam ve yol koşullarında test edilen OMODA 5’in ana gövdesi dayanıklıdır. çelikten Üretildiği belirtilirken 1800 Mpa’ya kadar basınca dayanabileceği belirtiliyor. Ayrıca gövde kafesinin bir kaza durumunda yapısının bozulmasını önleyecek şekilde sağlam malzemelerden oluşturulduğu aktarılıyor.

Aracın iç kısmına gelince. 7 hava yastığı karşılaşıyoruz. Sürücü, yolcu, yan, yan perde ve orta hava yastıklarını içeren bu koruma sistemi, bir çarpışma anında yolcuların zarar görmesini en aza indirmeyi amaçlıyor. Ek olarak ACC uyarlanabilir hız sabitleyici ve 16 işlevli ADAS (Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemleri)arabada da var.

OMODA 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu