Ekonomi

Yenilenmiş elektronik ürünler ithal edilebilir

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği BakanlığıAtık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanan. Yönetmeliğe göre atık elektrikli ve elektronik eşya ithalatı yapılabilmektedir. Yönetmeliğin dikkat çekici yanı, Türkiye’de yeni uygulanmaya başlayan yenilenmiş ürünler oldu. Düzenleme, yenilenmiş Elektrikli ve elektronik eşya ithalatına da izin veriyor. Diğer taraftan, Elektrik Elektronik ve elektronik eşyalarda bazı israf maddelerin kullanımının kısıtlanmasına ilişkin yönetmelik de yayımlandı. Türkiye’de lisanslı yenileme işletmeleri, yalnızca cep telefonlarını ve tabletlerini yenileyebilir ve garanti kapsamında satabilir. Bu iki esere Türkiye’de yenilenme fırsatı verilirken, yönetmeliğin her türlü elektronik eşyaya ithalat izni vermesi dikkat çekti.

Ekonomim’de yer alan habere göre; yönetmeliğe göre EEE ve WEEE ithalatına çok geniş bir kapsamda izin verilmektedir. Ayrıca yönetmelik ekleri ile bu kümelerden hangilerinin yönetmelik kapsamında olduğuna dair detaylı ayrımlar bulunmaktadır. Bu ayrımlarda geniş bir liste tutulduğu ve tüketiciler tarafından yoğun olarak kullanılan birçok eserin kapsama dahil edildiği gözlemlendi.

Yönetmelik kapsamında tanımlanan EEE kapsamında aşağıdaki işler ithal edilebilir: Yönetmelik EK-1A kapsamında: Büyük ev eşyaları, küçük ev aletleri, bilgi ve telekomünikasyon ekipmanları, tüketici ekipmanları, aydınlatma ekipmanları, elektrikli ve elektronik cihazlar (büyük ve sabit endüstriyel cihazlar hariç), oyuncaklar, eğlence ve spor ekipmanları, tıbbi cihazlar, izleme ve kontrol cihazları, satış makineleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu